مد و لباس

خوش تیپی و خوش لباسی با مطالب خواندنی وبلاگ مد و لباس

كدام لباس براي كدام پوست؟

فرض كنيد امشب براي ميهماني دعوت شده‌ايد. چه لباسي مي‌پوشيد؟ البته منظور ما مدل آن نيست بلكه جنس آن است. تا به حال به اين موضوع فكر كرده‌ايد كه چه جنسي از لباسي كه مي‌پوشيد، براي سلامت پوست شما مناسب‌تر است؟ اگر به حساسيت‌هاي پوستي دچار شده‌ايد، حتما توجه كرده‌ايد كه حتي برخي از لباس‌هايي با جنس خوب و مرغوب به علت نوع رنگ يا بافت يا اندازه و موادي كه در آن به كار رفته است، براي شما حساسيت‌زاست.
لباس ما ممكن است از علل اصلي درماتيت يا التهاب‌هاي ناشي از شغل خاصي باشد. منشا درماتيت ممكن است خود پارچه يا مواد افزودني به آن باشد. گاهي جنس لباس و ماده افزودني هيچ دخالتي در بروز حساسيت ندارند بلكه اين اندازه لباس است كه اگر تنگ و چسبان باشد، با بستن راه ترشح غدد عرق و چربي موجب بروز حساسيت و ايجاد عرق سوز به ويژه در فصل گرما مي‌شود.
● طبيعي يا مصنوعي؟
الياف پارچه، مصنوعي، طبيعي يا تركيبي از هر دو است. الياف طبيعي مانند ابريشم و پشم از پروتئين ساخته شده‌اند و اليافي مانند كتان از سلولز گياهان تهيه مي‌شوند. پليمرهاي مصنوعي شامل نايلون، پلي‌استر، فايبرگلاس و چرم است. همه انواع الياف‌هاي طبيعي و مصنوعي موجب بروز درماتيت تماسي حساسيتي يا تحريكي مي‌شوند اما نوع آلرژيك به ندرت ديده مي‌شود. براي مثال برخي از افراد مبتلا به درماتيت آتوپيك ممكن است به الياف پشمي‌ حساس باشند در حالي‌كه حالت آلرژيك و افزايش حساسيت وجود ندارد.
واكنش‌هاي آلرژيك يا تحريكي ممكن است به علت استفاده از لباس‌هايي از جنس چرم، رزين‌هاي فرمالدئيد، مواد افزودني شيميايي، رنگ‌هاي گوناگون، چسب‌ها و عوامل تيره كننده كه در روند ساختن لباس وجود دارد، مشاهده شود.
الياف الاستيك كه در لباس‌هاي زير يا در قسمت مچ بند آستين پيراهن به ويژه انواع زنانه وجود دارد و همچنين نوارهاي الاستيك موجود در كش شلوار و لباس‌هاي زير ممكن است موجب بروز درماتيت تماسي تحريكي شود و اگر در مناطق عرق كننده بدن باشد با اصطكاك و جلوگيري از تعريق، وضعيت را بدتر مي‌كند. يكي ديگر از انواع پوشش‌هايي كه امروزه به آن توجه بيشتري مي‌شود، دستكش است به خصوص انواع لاتكس. اين نوع دستكش‌ها به علت اينكه از جنس نايلون است با بستن منافذ غدد دست‌ها موجب بروز حساسيت تحريكي پوست و در مواردي هم حساسيت به مواد شيميايي محافظت كننده از دستكش و موادي كه در روند ساخته شدن آن به كار مي‌رود، مي‌شود مانند پودر تالك، مواد افزودني چرمي، آنتي‌اكسيدان و مواد نگه دارنده يا حتي پروتئين خود لاتكس.
رزين‌هاي فرمالدئيد كه در صنايع پارچه بافي براي ضدچروك كردن پارچه‌هاي كتان يا كتان و پلي‌استر به كار مي‌رود، ممكن است موجب بروز حساسيت پوستي شود كه علت حساسيت به علت وجود رزين است نه به علت فرمالدئيد.
● حساسيت به رنگ‌ها
رنگ‌هايي كه به مواد ساخته شده مي‌زنند به مراتب بيشتر از خود مواد موجود در پارچه موجب بروز حساسيت و تحريك پوست مي‌شود. رنگي كه بيش از همه موجب بروز درماتيت مي‌شود از گروه رنگ‌هاي پودري نوع آزو يعني رنگ‌هاي آبي و آنتروكينون است. يك علت مهم اين موضوع اين است كه رنگ‌ها با پيوند گسستني به الياف و مواد موجود در پارچه مي‌چسبند و به راحتي با كشيده شدن روي پوست از سطح پارچه كنده مي‌شوند و به سطح پوست مي‌چسبند.در الياف برخي از لباس‌هاي بانوان از نوعي رنگ آبي به نام آبي پلي‌استر ۱۰۰ درصد و آبي استات ۱۰۰ درصد استفاده مي‌شود كه انواع مشكي، سبز و بنفش آن هم وجود دارد. در لباس‌هاي آقايان از رنگ‌هاي سفيد، خاكستري و بژ استفاده مي‌شود كه كمتر موجب بروز حساسيت مي‌شود.رنگ‌هاي موجود در لباس‌هاي بانوان موجب بروز اگزما مي‌شود كه در موارد زيادي مزمن مي‌شود. بسياري از پژوهشگران، حساسيت پوست را به لباس‌هاي ضد آتش و حرارت گزارش كرده‌اند كه علت اين موضوع، ماده‌اي‌ است به نام تريس و در برخي موارد از اگزماي مزمن كه به سختي هم درمان مي‌شود، حساسيت به رنگ قرمز پايه موجود در لباس‌هاي ضدآتش گزارش شده است. يكي از موارد شايع مشكلات پوستي به علت مواد موجود در لباس، حساسيت به نيكل است. نيكل بيشتر به شكل دكمه در لباس‌هاي اسپرت مانند شلوار و بلوزهاي جين وجود دارد. پيش از ساخته شدن لباس‌هاي جين در اواخر دهه ۱۹۶۰ ميلادي، حساسيت به نيكل بيشتر در ناحيه بستن كمربند مشاهده مي‌شد. مواد شيميايي ديگر كه موجب بروز حساسيت پوستي مي‌شوند شامل موادي است كه در صنايع توليد كفش و كمربندهاي چرمي‌ به كار مي‌روند، مانند رنگ‌ها، كروميوم و فرمالدئيد و فرآورده‌هاي چسب كه در اين صنايع استفاده مي‌شود.
● پوست و لباس كار
در بسياري از موارد جنس لباس موجب بروز عارضه خاصي نمي‌شود بلكه به علت اشتغال به كاري خاص مواد شيميايي به لباس مي‌چسبند كه يا شسته و برطرف نمي‌شوند يا به علت سهل انگاري در شستشوي لباس موجب مي‌شوند كه فرد در معرض ابتلا به حساسيت پوستي قرار گيرد. اين موضوع در بسياري از موارد حتي اثر شديدتري در مقايسه با اثر ايجاد حساسيت خود لباس دارد چون در صورت برخورد مواد آلوده لباس به پوست و كشيده شدن و اصطكاك آن موجب بروز فوليكوليت يا عفونت ريشه مو مي‌شود. اين مشكل به ويژه در مكانيكي‌ها، كارگران ساختمان سازي و آسفالت كاران و كارگران صنايع پتروشيمي ‌و نفت مشاهده مي‌شود. استفاده از لباس‌هايي كه آغشته به حلال‌هاي قوي‌اند، ممكن است به احتمال بسيار زياد به سوختگي شديد پوست منجر شوند. نوعي روغن به نام اوروشيول كه در گياهان بلوط و گزنه سمي ‌وجود دارد، بقايايي از خود در لباس‌ها و كفش افراد برجا مي‌گذارد كه در صورتي كه شسته يا پاك نشود، موجب بروز درماتيت آلرژيك تماسي مي‌شود. در برخي از لباس‌ها ذرات ريز فلزي مانند تري اكسيدهاي آنتيموني و آرسنيك وجود دارد كه واكنش‌هاي تحريكي شديد پوستي ايجاد مي‌كند و اگر با تعريق شديد همراه باشد، موجب بروز ضايعات خارش دار و ملتهب و قرمز رنگ در منطقه اصطكاك پوستي مي‌شود.

ترانه ها
 

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:43 توسط aseman790| (0) نظر


آخرين مطالب
» <-PostTitle->
Design By : Teblog